– Wyprzedzić smutek – profilaktyka zaburzeń depresyjnych

Konferencja odbyła się w ramach Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych organizowanego z inicjatywy Komisji Europejskiej, którego celem jest promocja kształcenia zawodowego. Konferencję zorganizowaliśmy wspólnie ze Szpitalem Powiatowym w Chrzanowie i ZSECh w Trzebini.

W konferencji wzięło udział około ponad 150 osób; młodzieży ze szkół średnich, naszych słuchaczy, słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku i innych osób zainteresowanych tematem.

Gości przywitała Dyrektor Małgorzata Bigaj a otworzył konferencję wicestarosta Krzysztof Kasperek.

Uczestnicy wysłuchali prelekcji specjalistów ze Szpitala Powiatowego w Chrzanowie; psychologa Anny Dudek-Smaka, dietetyka Dominiki Biercy, i terapeutów Magdaleny Potockiej i Celiny Król. W wystąpieniach poruszono zagadnienia profilaktyki zaburzeń depresyjnych, roli żywienia, aktywności  fizycznej i terapii zajęciowej w zachowaniu równowagi psychicznej.

Następnie możliwości wsparcia w sytuacji zagrożenia depresją przedstawiła Agata Palarczyk-Zezyk pielęgniarka ze Szpitala Powiatowego i nauczycielka PCKU w Chrzanowie. O możliwości podniesienia poczucia własnej wartości przez kształcenie ustawiczne mówiła Lucyna Sandacz doradca zawodowy, wicedyrektor PCKU w Chrzanowie.

Po prezentacjach, w czasie przerwy kawowej uczestnicy mogli wymieniać spostrzeżenia przy deserach i słodkościach przygotowanych przez uczniów i nauczycieli z ZSECh w Trzebini.

Dla uczestników konferencji przygotowaliśmy też zajęcia warsztatowe: florystyczne „Zdobienie świec”, z arteterapii „Ozdoby świąteczne”, fryzjerskie „Dobór fryzury do kształtu twarzy”, kosmetyczne „Masaż twarzy i pokaz makijażu dziennego”, z choreoterapii „Taniec może leczyć”, gastronomiczne „Zdobienie potraw metodą carvingu”, masażu „Masaż relaksacyjny”. Warsztaty przygotowali i prowadzili nauczyciele PCKU Halina Socha, Joanna Grabowska, Monika Warzecha, Paulina Dobranowska oraz terapeutka zajęciowa z Zakładu Rehabilitacji Narządu Ruchu Agnieszka Siemek.

profilaktyka zaburzen depresyjny