– Typy osobowości zawodowej

Czy zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego ludzie wybrali tę a nie inną szkołę, pracują w tym a nie innym zawodzie? 

Przez charakter, przypadek, czy racjonalną decyzję? Może myślisz czasami, jakby było Ci w tym czy innym zawodzie? Zaczynasz poszukiwać swojej ścieżki zawodowej, na czym oprzeć swoje decyzje? 

Ludzie różnią wyglądem, temperamentem ale i osobowością zawodową. Każdy człowiek ma pewne preferencje, wartości, umiejętności, lubi wykonywać pewne czynności, innych nie lubi, ma opinię na swój temat.

Psycholog, socjolog John L. Holland wyróżnił 6 typów osobowości zawodowej. Typy te określają nas w rożnych grupach zawodów.

Typ realistyczny „R”

Osoby, które są uporządkowane, chcą działać w ustalony sposób, dobrze radzą sobie z czynnościami technicznymi i manualnymi. Nie mają problemu ze zrozumieniem, jak działa maszyna czy narzędzie i w jaki sposób je obsłużyć. Są to osoby posiadające siłę fizyczną, wytrwałe, nie boją się wysiłku. 

Nie do końca jednak potrafią oni rozmawiać z innymi ludźmi, ich umiejętności społeczne nie są odpowiednio rozwinięte, wolą pracować samodzielnie. Działają kierując się ściśle określonymi regułami. Wartości jakimi się kierują w życiu to: zdrowy rozsądek, uczciwość, korzyści materialne uzależnione od efektów pracy, odważny styl życia.  Jest postrzegany jako konserwatywny, wytrwały, szczery, gospodarny, polegający na sobie. 

Typowe zawody: elektryk, kierowca, mechanik, zawody rzemieślnicze (np. tapicer, optyk…), rolnik, leśnik.

typ R

Czy jesteś typem realistycznym? 

  1. Lubię pracować rękami
  2. Nie przeszkadza mi, że w pracy pobrudzę sobie ręce
  3. Praca na świeżym powietrzu sprawia mi radość
  4. Uważam, że sport jest ważny dla utrzymania kondycji
  5. Lubię i umiem naprawić drobne usterki w domu

Typ badawczy „B”

Osoba, która dąży do zrozumienia otaczającego świata. Lubi analizować, teoretyzować, pogłębia wiedzę, zadaje pytania,  Takie osoby doskonale radzą sobie z nauką, nie sprawia im problemu matematyka, podchodzą do życia racjonalnie, są realistami. 

Ich umiejętności kierowania innymi są słabo rozwinięte, nierzadko nie potrafią wywierać wpływu i przekonać do swoich racji. Nie dążą stanowisk, na których musiałyby wykazać się cechami przywódczymi. Inni widzą ich jako niezależnego, inteligentnego, wykształconego introwertyka.  Wartości, którymi się kierują to wykształcenie, nauka, bycie ekspertem, wiedza.

Typowe zawody: matematyk, programista, biolog, chemik, farmaceuta, ekonomista-analityk, socjolog, politolog. 

typ B

Czy jesteś typem badawczym?

  1. Zwykle staram się zrozumieć istotę rzeczy
  2. Mogę siedzieć godzinami i pracować nad rozwiązaniem problemów
  3. Zanim podejmę działanie dokładnie analizuję problem
  4. Wciąż zadaję pytanie dlaczego?
  5. Lubię książki zmuszające do myślenia, z których dowiem się czegoś interesującego

Typ artystyczny „A”

Osoby kochające sztukę i wszystko, co z nią związane. Ma bujną wyobraźnie, jest bardzo twórczy i otwarty na otoczenie, ale przy tym niezależny i unikasz utartych reguł, rutyny, nie idą z prądem. Lubią wyglądem wyróżniać się z otoczenia. Są niezależne, wrażliwe na piękno i ludzi. Nie lubią rutyny, uporządkowania, w związku z tym nie wyobrażają sobie pracy za biurkiem. Nie są mistrzami organizacji swojego czasu i pracy. Osoby o tym typie charakteryzują się sprawnością rąk i wyostrzonymi zmysłami, słyszą i widzą więcej niż przeciętny człowiek. 

Jest postrzegana jako osoba wrażliwa, twórcza, niepraktyczna, niedbała, skomplikowana, niezwykła, intelektualista. Preferowane wartości to piękno, niezależność i oryginalność.

Typowe zawody: aktor, architekt, fotograf, muzyk, tancerz, malarz, dekorator wnętrz, projektant mody.

typ A

Czy jesteś typem artystycznym?

  1. Nie lubię ubierać się tradycyjnie, lubię eksperymentować, lubię się wyróżniać
  2. Lubię zmieniać otoczenie, tak aby było inne, niepowtarzalne
  3. Lubię chodzić do kina, teatru, na koncerty
  4. Nie chcę być jak inni, lubię robić rzeczy inaczej
  5. Często jestem niepraktyczny, lubię wyobrażać sobie różne rzeczy

Typ przedsiębiorczy, inicjator „I”

Osoby takie cenią sobie pracę z innymi ludźmi, lubią mieć władzę, pieniądze, wpływać na innych, kierować, przewodzić, przekonywać innych do swoich celów organizacyjnych lub ekonomicznych. Mogą nawet manipulować skutecznie otoczeniem. Ważny jest dla nich sukces finansowy, pracują, żeby zarabiać duże pieniądze. Są pewne siebie i swoich umiejętności, ambitni i otwarci. To ludzie ekstrawertyczni, nastawieni na karierę, sukcesy. Unikają skomplikowanych zagadnień naukowych. 

Jest postrzegany przez innych jako osoba bystra, ambitna, dbająca o zysk, energiczna, pewna siebie, władcza, impulsywna. Wartości którymi się kieruje to władza i sukces finansowy.

Typowe zawody: akwizytor, makler, menadżer, pośrednik handlowy, adwokat, doradca podatkowy, agent ubezpieczeniowy 

typ I

Czy jesteś typem przedsiębiorczym?

  1. Wierzę w siebie, w to, że mam wpływ na swoje życie
  2. Lubię rywalizację
  3. Lubię być w centrum zainteresowania 
  4. Nie zrażam się niepowodzeniami
  5. Łatwo podejmuję decyzję, nie boję się zaryzykować

Typ społeczny „S”

Lubi zajęcia z innymi ludźmi; pomaga, doradza, wyjaśnia.Ludzie tacy są niezwykle empatyczni, współodczuwający, chcący naprawiać świat. Doskonale dogadują się z innymi ludźmi, są postrzegane jako otwarte, ciepłe, cierpliwe i przyjazne. Troszczą się o innych, wzbudzają zaufanie, ważny jest dla nich inny człowiek i jego samopoczucie. Zwykle unika czynności o charakterze technicznym, wymagających dużego wysiłku fizycznego. 

Inni widzą ich jako osoby taktowne, cierpliwe, przyjazne, uczynne, współczujące. Wartości którymi się kieruje to odpowiedzialność, sprawiedliwość, empatia, troska o dobro innych

typ S

.

Czy jesteś typem społecznym?

  1. Często dzielę się z innymi moimi osobistymi sprawami
  2. Czuję potrzebę pomagania innym, dobrze się czuję pomagając innym
  3. Martwi mnie, że jest tylu ludzi potrzebujących pomocy
  4. Okazuję zainteresowanie ludziom, którzy wydają się samotni lub bezradni
  5. Często ludzie przychodzą do mnie ze swoimi problemami

Typ konwencjonalny, tradycjonalista „T”

Osoba uporządkowana, ceniąca sobie organizację pracy, podchodząca do wszelkich zadań rzetelnie. Lubi i rozumie instrukcje, przestrzega je, działa zgodnie z regulaminem. Wykazuje się dużą samokontrolą, raczej nie wychodzi przed szereg, nie lubi zadań kreatywnych, nieszablonowość jest nie dla niej. Przejawia uzdolnienia urzędnicze oraz organizacyjne.  Lubi porządek i bezpieczeństwo. Rozwiązuje problemy wg. ustalonych zasad, instrukcji i poleceń przełożonego. 

Inni widzą ich jako osoby systematyczne, zasadnicze, skuteczne, pedantyczną bez wyobraźni.  Wartości którymi się kieruje to konformizm, zarabianie pieniędzy, oszczędzanie.

Typowe zawody dla tradycjonalisty to archiwista, bileter, edytor, inkasent, kasjer, kosztorysant, księgowy, urzędnik, syndyk, recepcjonista

typ K

Czy jesteś typem konwencjonalnym? 

  1. Lubię wiedzieć dokładnie czego inni ode mnie oczekują
  2. Kiedy się czegoś podejmę, wykonuję to dokładnie
  3. Lubię zapanować sobie organizację dnia i działać wg. planu
  4. Jestem zadowolony, kiedy ktoś inny przejmuje kierownictwo
  5. Nie lubię nieoczekiwanych zmian

Posumowanie

Niektórzy ludzie mają silną dominację jednego typu osobowości zawodowej. Takim osobom łatwo jest wybrać zawód. Jeśli pracują w wybranym zawodzie są spełnieni nie chcą zmian. 

Większość ludzi ma 2, 3 dominujące typy osobowości. Osoby takie mają szerszy wachlarz możliwości zawodowych. Zawody zwykle wymajają szerszego zakresu predyspozycji zawodowych. Np. nauczyciel matematyki powinien być typem badawczym ale i społecznym, grafik komputerowy powinien być typem badawczym i artystycznym. 

Są osoby, które nie mają wyraźnej dominacji żadnego typu osobowości. Osoby takie trudno podejmują decyzje edukacyjno-zawodowe. Często czują niedosyt i niezadowolenie z pracy, szukają czegoś nowego. 

Każdy człowiek dokonuje nie tylko wyboru zawodu, ale istnieje możliwość wyboru różnych specjalności w danym zawodzie. Można zatem indywidualnie dopasować swoje możliwości do wymagań danego zawodu.

Satysfakcja zawodowa zależy od zakresu, w jakim w pracy można dać wyraz własnym zdolnościom, zainteresowaniom, wartościom i cechom osobowości. Wykonywana praca dla większości ludzi stanowi centrum zainteresowań i jest jednym z głównych kryteriów satysfakcji i zadowolenia z życia. 

wybór zawodu

Zastanów się, jakie typy osobowości powinien posiadać:

  • fryzjer
  • kosmetyczka
  • florysta
  • opiekun medyczny
  • księgowy
  • informatyk  

Pamiętaj, nie ma dobrych i złych typów osobowości. Ludzie się różni, każdy może znaleźć swoje miejsce w społeczności. 

Zastanów się jaki typ osobowości mają osoby Ci bliskie. Jeśli drażni Cię perfekcjonizm, uleganie emocjom lub niezdecydowanie twojego znajomego, to zapewne nie jego zła wola tylko inny typ osobowości. Poznanie typów osobowości ułatwia zrozumienie innych.

Możesz pogłębić autoanalizę

Skorzystaj z porady doradcy zawodowego lub wykonaj testy dostępne w Internecie (część z nich jest odpłatna).

Polecam darmowy test osobowości on line ▶ „16 personalites” Zdziwisz się jak trafnie opisze Twoją osobowość i predyspozycje 👌👍

Wróć na górę