– Bądź architektem swojej kariery zawodowej

16 października w PCKU w Chrzanowie odbyła się konferencja podsumowująca kurs e-learningowy połączony z konkursem „Bądź architektem swojej kariery zawodowej”. Wydarzenie realizowane było w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery Zawodowej organizowanego przez Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych RP.

W konferencji wzięło udział ponad 100 uczniów z 4 szkół średnich i 5 gimnazjów.

Do e-learningowego kursu zaprosiliśmy uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych powiatu chrzanowskiego. Zgłosili się uczniowie z 10 szkół. Celem szkolenia było doskonalenie umiejętności podejmowania samodzielnych decyzji edukacyjno-zawodowych przez uczniów. Kurs realizowany był w formie kształcenia na odległość na platformie Moodle. Taka forma szkolenia pozwala na pracę w dogodnym dla uczestników miejscu i czasie, można też dostosować tempo pracy do indywidualnych preferencji. Młodzież bardzo chętnie i naturalnie korzysta z narzędzi informatycznych. Szkolenie trwało 4 tygodnie, składało się z 4 modułów. Uczestnicy w trakcie kursu poznawali swoje predyspozycje, ścieżki kształcenia, świat zawodów, rynek pracy, postępowanie rekrutacyjne, a na koniec tworzyli własny, indywidualny plan kariery zawodowej.

Uczestnicy kursu wykazali się dużym zaangażowaniem, aktywnością i samodyscypliną. W trakcie kursu uczestnicy rozwiązywali testy, podejmowali dyskusje na forum i wykonywali zadania. Aktywność na kursie była oceniana. Prace uczniów oceniało 4-osobowe jury: prowadzące szkolenie Lucyna Sandacz z PCKU w Chrzanowie, Mirosława Sojka z II LO w Chrzanowie oraz Agnieszka Kołodziejczyk i Renata Janus z PUP w Chrzanowie.

W kategorii gimnazjów nagrody otrzymali:

1 miejsce – Wiktor Ząbek ze Szkoły Podstawowej w Zagórzu

2 miejsce – Milena Kmak ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Trzebini

3 miejsce – Izabela Drab z Zespołu Placówek Oświatowych w Woli Filipowskiej

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych rywalizacja uczestników była bardzo wyrównana. Jury postanowiło przyznać dwie dodatkowe, szczególne nagrody za najwyższy wynik:

Drand Prix dla Dagmary Mysiury z II LO w Chrzanowie oraz Pameli Pabis z ZSTU w Trzebini.

1 miejsce dla Weroniki Kościelaniak z ZSECh w Trzebini

2 miejsce dla Gabryeli Kuli z II LO w Chrzanowie

3 miejsce dla Katarzyny Gędoś z PCE w Chrzanowie.

Nagrody wręczali Dyrektor PCKU Małgorzata Bigaj, Dyrektor II LO Andrzej Bieda i kierownik CAZ PUP Andrzej Szyndler. Nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe w Chrzanowie oraz PUP w Chrzanowie. Zdobywczynie głównych nagród Dagmara Mysiura i Pamela Pabis na konferencji zaprezentowały swoje plany kariery zawodowej. Zdobywczynie głównych nagród zaprezentują swój plan kariery zawodowej, dodatkowo na jubileuszowej konferencji PCKU.

Ostatnią częścią konferencji było szkolenie dla wszystkich obecnych z autoprezentacji, ze szczególnym uwzględnieniem rozmowy rekrutacyjnej. Szkolenie było prowadzone w interaktywnej formie przez Radosława Świergosza z firmy Lektikon.